خانه / حکایت و ضرب المثل / ضرب المثل “باد آورده را باد می‌برد”

ضرب المثل “باد آورده را باد می‌برد”

ضرب المثل “باد آورده را باد می‌برد” یعنی چه؟ ریشه تاریخی این ضرب المثل مربوط به چه زمانی است؟

ضرب المثل “باد آورده را باد می‌برد”

در زمان سلطنت خسرو پرویز بین ایران و روم جنگ شد و در این جنگ ایرانیها پیروز شدند و قسطنطنیه که پایتخت روم بود به محاصره ی ارتش ایران در آمد و سقوط آن نزدیک شد.

مردم رم فردی را به نام هرقل به پادشاهی برگزیدند. هرقل چون پایتخت را در خطر می دید، دستور داد که خزائن جواهرت روم را در چهار کشتی بزرگ نهادند تا از راه دریا به اسکندیه منتقل سازند تا چنانچه پایتخت سقوط کند، ‌گنجینه ی روم بدست ایرانیان نیافتد.ریشه‌ی تاریخی ضرب المثل <<باد آورده را باد می‌بره>>

اینکار را هم کردند. ولی کشتیها هنوز مقداری در مدیترانه نرفته بودند که ناگهان باد مخالف وزید و چون کشتیها در آن زمان با باد حرکت می کردند، هرچه ملاحان تلاش کردند نتوانستند کشتیها را به سمت اسکندریه حرکت دهند و کشتی ها به سمت ساحل شرقی مدیترانه که در تصرف ایرانیان بود در آمد.

ایرانیان خوشحال شدند و خزائن را به تیسفون پایتخت ساسانی فرستادند.
خسرو پرویز خوشحال شد و چون این گنج در اثر تغییر مسیر باد بدست ایرانیان افتاده بودخسرو پرویز آنرا ( گنج باد آورده ) نام نهاد. از آنروز به بعد هرگاه ثروت و مالی بدون زحمت نصیب کسی شود، آنرا بادآورده می گویند.

این گنج باد آورده دو بار از خزانه ی خسرو پرویز به سرقت رفت و یک بار هم در سال ۶۲۸ میلادی بود که ” هرقل ”  تیسفون را غارت کرد که  اتفاقا همه از این گنج باد آورده بوده است و از آن تاریخ،  عبارت ” باد آورده را باد برد ” به ضرب المثل تبدیل گردیده است.

این هم از ریشه تاریخی ضرب المثل باد آورده را باد می برد.

مفهوم باد آورده را باد میبرد

مال و ثروتی که بدون رنج و زحمت به‌دست آید خود به خود از دست می‌رود، زیرا سعی و تلاش در تحصیل آن به‌کار نرفته تا قدر و قیمت آن بر صاحب مال و مکنت معلوم افتد. مال و ثروت بادآورده چون به دیگری تعلق دارد همیشه دستخوش باد حوادث استو صاحبش هرآینه از آن طرفی نخواهد بست.
بیهوده نیست که در ممالک راقیه و پیشرفته ثروتمندان واقع‌بین فرزندانشان را مجبور می‌کنند که به هنگام تحصیل علم و دانش ساعات فراغت را شخصاً کار کنند و به مال و منال پدر خوشدل و دل‌گرم نباشند…

درباره article

حتما ببینید

بازآفرینی ضرب المثل کلاغ و کبک + شعر

بازآفرینی ضرب المثل کلاغ و کبک  . ضرب المثل کلاغ خواست راه رفتن کبک را …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *